University of Ulster Mace

Graduation Lists

horizontal blue line

Graduation list for Thursday 1 July 2010 at 11.00am

ULSTER BUSINESS SCHOOL


DOCTOR OF PHILOSOPHY


Pass
Karen Anne Johnston
Clare Louise McCall
Jian Peng
Sharon Joyce Marie Ponsonby

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION


With Distinction
Joanne Lyssa Coyle
Linsey Christine Farrell

Pass
Monica Bhatnagar
William Donaghy
Mary Josephine Durkan
Lisa Gormley
Mark Garrett Hayes
Shane Christie Johnson
Gerard Patrick Peter McCann
Sudhanshu Paliwal
Pradeep Rana
Andrew James Scott

MASTER OF BUSINESS STUDIES


Pass
Vivek Anand
Varun Kumar
Manan Mishra
Ibrahim Mukattash
Abhishek Negi

MASTER OF SCIENCE IN ADVANCED ACCOUNTING


Pass
Anita Rachel Millar
Deborah Wilson

MASTER OF SCIENCE IN AGRI FOOD BUSINESS DEVELOPMENT


With Distinction
Paul Jonathan Barbour
Dominic Joseph Darby

Pass
Rosemary Cowan
Jillian Elizabeth Dougan
Aidan Gerard Fisher
Elaine Fiona Hall
Patrick Graham Hamilton
Trevor Magill
Timothy Robert McClelland
Alison Christine Eleanor Seaney
Alistair William Toal

MASTER OF SCIENCE IN BUSINESS DEVELOPMENT AND INNOVATION


With Distinction
Craig Noel Fairless
Linda Jamison
Donal Edward O'Sullivan

Pass
John Alexander McKimmon
Shelley McMurray

MASTER OF SCIENCE IN BUSINESS IMPROVEMENT


With Distinction
Donna Magee
Lawrence Wylie

Pass
Katrina Ann Hinfey
Eamonn Colm Toner

MASTER OF SCIENCE IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT


Pass
Sweety Kenleigh Carvalho
Bernadette Greer
David Greer Hasson
Cheryl Roberta Henry
Sheenagh McConville
Laura McIlroy
Cara McLaughlin
Rochelle Moore
Emma Purdon
Nicola Jane Thompson

MASTER OF SCIENCE IN INNOVATION AND ENTREPRENEURSHIP


With Distinction
Michael O'Brien

MASTER OF SCIENCE IN INTERNATIONAL HOTEL AND TOURISM MANAGEMENT


With Distinction
Jayne Louise Booth

MASTER OF SCIENCE IN INTERNATIONAL TOURISM DEVELOPMENT


With Distinction
Kevin O'Connor

Pass
Yang Tian

MASTER OF SCIENCE IN MANAGEMENT AND CORPORATE GOVERNANCE


With Distinction
Jordan James Creighton

Pass
Moronke Adefolalu
Samantha Kelly Bowman
Joan Creighton
Deirdre Mary Jamie Darragh
Ciaran Michael Fitzpatrick
Emma Goddard
Kara Graham
Ryan Philip McLaughlin
Paul Michael McRory
Sarah Rose Mitchell
Ryan Mullan
Mark O'Hare
Mark Edmund Wood

MASTER OF SCIENCE IN MARKETING


Pass
Matthew Francis Leonard

POSTGRADUATE DIPLOMA IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT


Pass
Catherine Doherty
Paul Mc Greevy
Ian Michael Weir

POSTGRADUATE DIPLOMA IN MANAGEMENT AND CORPORATE GOVERNANCE


Pass
Shauna Donnelly
Niall Padraig McCorry

POSTGRADUATE DIPLOMA IN MARKETING


Pass
Aoibhinn Murdock

POSTGRADUATE CERTIFICATE IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT


Pass
Sophie Ruth Caddoo
Marian McCreanor
Sarah Mullan

GRADUATE DIPLOMA IN ACCOUNTING


With Distinction
Laura Grant
Robin Blair Millar

With Commendation
Bronagh Marie Cormican
Cynthia Adelaide Crawford
Emma-Jayne Dowds
Thomas John Kenny
Gareth Michael McGonigle
Martin Francis Mc Mahon
Michael O'Connor
Conleth Patrick Oliver
Sarah Louise Rice
David Sean Watts

Pass
Luke Robert Bashford
Stephen Aaron Booth
Vanessa Marie Callan
Charlene McElhinney
Simon McKeown
Philip McMullan
Shengyun Zhu

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN ACCOUNTING


With Second Class Honours Upper Division
Lorna Dunlop

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES


With Second Class Honours Upper Division
Robin William Bassett
Nancy Jane Carmichael
Louise Jordan
Denise Elizabeth Mayrs

With Second Class Honours Lower Division
Nigel Brady
Charles Andrew Whitla McKee
Suzanne Joy Milliken

BACHELOR OF ARTS WITH HONOURS IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT


With Second Class Honours Upper Division
Tracy Frances Bradley

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ACCOUNTING AND DIPLOMA IN AREA STUDIES


With Second Class Honours Upper Division
John William Russell Geddis

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ACCOUNTING AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES


With Second Class Honours Upper Division
Micheal Austin
Michael Esler
Claire Gilmour
Marcus Joseph Gormley
Ruairi Magennis
Jamie Mahoney
Martin Joseph McAuley
Joanne McClelland
Leona Mc Donald
Laura O'Brien
Mary Savage
Cliodhna Sheppard

With Second Class Honours Lower Division
Conor Bradley
Damien Cassidy
Laura Dick
Kara Keenan
Conal George Anthony Long
Danielle McLernon
Mairead Morris

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES


With First Class Honours
Declan George Milne

With Second Class Honours Upper Division
Dionne Deborah Heather Anderson
Kathryn Bradley
Kathryn Brownlee
Ryan Paul Burns
Victoria Caughey
Jennifer Elizabeth Joy Craig
Peter Mark Curran
Lauren Patricia Darragh
Heather Mary Edgar
Sophie Graham
Catherine Veronica Hamilton
Glenn Harrington
Maeve Heaney
Cathy Keenan
Lisa Kelly
Caron Lavery
Samantha June Lowry
Catherine McCallum
Andrew James McConkey
Amanda McCusker
Kelly McDowell
Jemma Suzanne McGall Kirkpatrick
Marie-Claire McGowan
Orla Mc Kenna
Andrew John McMordie
Aoibheann Megahey
Martin Eamon Mitchell
Hannah Jane Morwood
Alan Stephen Murtagh
Kerri Anne O'Boyle
Patrice O'Hagan
Deborah Quinn
Aisling Rafferty
Mark Stinson
Billy Thompson
Cathy Louise Traynor
Andrew Vance
Caroline Rosamund Webb
Mark Robert Alan Wharry

With Second Class Honours Lower Division
Ryan Craig Addley
Christine Cunningham
Niall Dunleavy
Oona Gribbin
Kevin Hunter
Andrew Hutchinson
Carina Johnston
Emma Kavanagh
Ryan Keith John McNeill
Ruth Edwina Mitchell
Karen Montgomery
Stefan O ' Hare
Gareth Owens

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES


With First Class Honours
Sarah Louise Montgomery

With Second Class Honours Upper Division
Ashley Christina Ball
Christina Mary Bannon
Anthony Carville
Michelle Chambers
Nicola Chambers
Catherine Coney
James Mark Donnan
Nicola Duncan
Lisa Gribbin
Sadhbha Aine Hawking
Bridgeen Ann Hogan
Peter John Laverty
Laura Lyons
Kerri Manson
Tara McArdle
Clare Gillian Rose McDonald
Michelle Mc Donnell
Kevin James McKeever
Claire McNally
Caroline Clare Meyler
Mary Bernadette Mullan
Ashleigh Elizabeth Rea
Fiona Margaret Patricia Savage
Sarah Scullion
Stacey Smyth
Deborah Taylor
Jonathan Walker

With Second Class Honours Lower Division
Ashley Sarah Adamson
Jennifer Grace Barkley
Miss Laura Clare Byrne
Eimear Claire Cunningham
Damian Joseph Dillon
Ciara Hazzard
Zara Louise Hilman
Cara McAllister
Karen Maria Mc Cann
Caoimhe Marie Mc Erlean
Eoghan Mc Erlean
Noreen Milligan

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES


With First Class Honours
Carol Isobel Jane Walker

With Second Class Honours Upper Division
Rachael Louise Hamilton
Keelin Mc Gonagle

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INTERNATIONAL HOTEL AND TOURISM MANAGEMENT AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES


With Second Class Honours Upper Division
Tracey Ann Finlay
Clare Mc Gonagle

With Second Class Honours Lower Division
Andrew William McKeown

 


BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARKETING AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES


With First Class Honours
Sharrona Michelle Clinton
Nicole Magee
Deirdre Mary Murray

With Second Class Honours Upper Division
James Andrew Campbell
Michelle Frances Carolan
Ciaran John Cole
Peter James Connaghan
Anthony Ferris
Darryl David Gibb
Conor Graham
Allan Kelly Halsall
Conan Hughes
David James Kernaghan
Clare Louise Kerstens
Sarah Mallon
Emma Mc Goran
Christopher Mc Ilhatton
Caroline McKee
Aileen Marian Goretti Mc Kenna
Deborah Mc Kernon
Brenda Marie Mc Lean
Zoe Anne McMath
Joanna Alexandra McMullan
Jordan Milby
Jonathan Robert Moore
Katrina Morgan
Kristina Moxham
Catherine Ni Meallaigh
David Alexander Peoples
Shauna Quinn
Charlene Rea
Philip Ross
Sharon Patricia Toal
Roisin Toner
Mark Turkington

With Second Class Honours Lower Division
Nigel Hamilton
Jordain Hart
Maelisa May McLoughlin
Nathan O'Neill

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN ACCOUNTING


With First Class Honours
Stephanie Jayne Burns
Fu Yuwen
Sha Sha
Lei Shi
Naomi Nicola Strain
Zhuo Wang
Karen Whitehead

With Second Class Honours Upper Division
Colm Martin Pio Cavanagh
Zoe Jayne Marie Christie
Aislinn Crossan
David Daly
Elaine Emmett
Aidan Girvan
Shengjie Lu
Oonagh Therese Mc Parland
Mark McVey
Keith Andrew McVitty
John Morgan
Noreen Mary Emily Murphy
Philip Thomas Parr
Pamela Sarah Ross
Clare Timoney
Katrina Vokes
Lihua Wang

With Second Class Honours Lower Division
Nicola Anderson
Danielle Calow
Shijun Cao
Christopher Dawson
Daniel Haslett
William Eric Haydock
Laura Henry
Benjamin John Logan
Aishlinn Magennis
Rachel Therese McCauley
Lisa-Marie McEvoy
Stephen Mc Glynn
Grainne Mc Kernan
Natalie Mc Williams
Alana Jane Morton
Niall O’Kane
Darren James Stevenson
Jacqueline Tumelty
Cheng Zhang
Xi Nan Zhang

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN BUSINESS STUDIES


With First Class Honours
Kristy Josephine Mary Donnelly
Wendy May Geary
Terina Hanna
Lyndsey Hyslop
Steven Paul Leeman
Graham Lowry
Jo-Anne Eileen Lyttle
Brigid McGuigan
Andrew Morrissey
Jennifer Anne Shanks

With Second Class Honours Upper Division
Ryan Adair
Joanne Allison
Neil Patrick Anderson
Kieran Dexter Bain
Steve Briggs
Lynne Paulette Brown
Sharon Brown
Elaine Catterson
Claire Cochrane
Tara Cochrane
Aoibheann Conlon
Joanne Convery
Catherine Cooke
Gary Cooley
Bernardine Michele Corr
Kathy Coulter
Louise Claire Coyle
James Alexander Craig
Stephen Noble Cunningham
Simon David Cuttle
Suzanne Elizabeth Dickson
Clare Edgar
John Alexander Elliott
Victoria Emery
Joanne Etherson
Tracey Freeman
Craig Fullerton
Georgina Gardiner
Katherine Gibson
Charleen Frances Gordon
Michael Paul Hanna
Paula Hanna
Judith Martina Heaney
Stephanie Ireland
Amanda Jackson
Elaine Kane
Jonathan Kane
Eva Keenan
Marina Kelly
Andrew George Kennedy
Kehly Lennon
Eileen Maguire
Christopher Thomas McClure
Karen McClurkin
Kelly McCombe
Naoimh Noelle McConville
Kirsty Margaret McCoy
Lynne McCulla
Gary McCulloch
Margaret McGlone
Kerry Mc Greechin
Noelle Patricia McGrory
Jonathan McIvor
Joanne McKearney
Jacqueline Mc Mullan
Sharon Katrina McQuillan
Orla McStravick
Lindsey Louise McVarnock
Amanda Millar
Clare Louise Mirdad
Stephen Aaron Miskelly
Karen Moody
Joanne Mulligan
Christina Murphy
Tanya Nash
Donna Neill
John O'Connor
Deirdre O'Hanlon
Sinead O'Neill
Rachel Paske
Michelle Pearson
Stephanie Perry
Brendan Anthony Rice
Lisa Rice
Megan Roberts
Michael Boyd Roberts
Laura Marie Robinson
Elaine Russell
Tracey Semple
Carrie Small
Joanne Timlin
Jonathan Wilson

With Second Class Honours Lower Division
John Christopher Aherne
Karena Esme Alexander
Lloyd Armstrong
Simon Bullock
Louise Campbell
Carol Cosgrove
Josepha Ann Cosgrove
Sarah Couser
Kenneth Mark Cummings
Shari Lee Currie
Clare Dickson
Patricia Jacqueline Doran
Angela Duffy
Dominic Emanuel
Karen Forsythe
Imelda Garrity
Paula Alexandra Sarah Gilmore
Laura Glasgow
Janet Graydon
Danielle Amanda Hall
Jolene Hanratty
Stuart Matthew Thomas Heenan
Bryce William Hetherington
Timothy Hutton
Julie Jenkins
Ashley Johnston
Lezley Kane
Ryan Graham Kennedy
Leontia Anne King
Lisa Kirker
Sharon Elizabeth McAree
Geoffrey McCollum
Stephanie McDowell
Ronan McFadden
Niall Joseph McFerran
Martina Mc Garry
Jacqueline McKernan
Jonathan Peter McKinley
Noeleen McKiverigan
Donal McManus
Patrick McManus
Keith McWilliams
Patrick Joseph Mooney
Robert Andrew Morton
Christina O'Hara
Christopher Quaite
Joe Richardson
Amanda Robinson
Danielle Rooney
Gary Rooney
Shauna Rooney
Natalie Ross
Aaron David Service
Laura Sharples
Karen Shields
Jason Small
Mignonne Martina Smith
Darren James Stevenson
Abigail Touhey

With Third Class Honours
Kelly Morgan
Roisin Ann Traynor

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT


With Second Class Honours Upper Division
Sarah Keenan
Dara Ann McCallion
Natasha Andrea McDonald
Christopher Robinson
Isobel Marie Wilson

With Second Class Honours Lower Division
Sarah Crowe
Kirsty Ferris
Leona Kerlin
Lorraine Mc Caffrey
Maria Catherine Mc Conville
Kellie-Marie Mccrory
Nadine Mc Crory
Megan Mcgovern

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INTERNATIONAL HOSPITALITY MANAGEMENT


With First Class Honours
Rosemary Hassin
Tara Dorothy Irons

With Second Class Honours Upper Division
Janine Susan Dawson
Jamie Muir

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN INTERNATIONAL HOTEL AND TOURISM MANAGEMENT


With Second Class Honours Upper Division
Immaculata Mutale

BACHELOR OF SCIENCE WITH HONOURS IN MARKETING


With Second Class Honours Upper Division
Stephanie Dickson
Abdullah Adel Abdullah Fadhel
Leon Faulkner
Mark Hamilton
Gavin Christopher Ross Harper
Lisa Healy
Brenda Louise Loughran
Aine Mary Magorrian
Stephanie Martin
Eimear McCartney
Grainne Mc Comb
Caoimhe McCrystall
Maeve Mc Curdy
Sacha Mcilwaine
Aisling Mc Teague
Alana Marguerite Moore
Sarah Louise Maria O'Loan
Rachael Mary Reid

With Second Class Honours Lower Division
Lauren Jayne Bell
Patrick Joseph Donnelly
Padraic Flanigan
Paula Flannery
Aislin Magee O'Halloran
Ross Stefan McBurney
Colm McCambridge
Bryan Michael Mc Daid
Patrick McGowan
Nathan McKeown
Pamela Murphy
Melanie Lorna Selfridge
David Stuart

ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN INTERNATIONAL HOTEL AND TOURISM MANAGEMENT AND DIPLOMA IN INDUSTRIAL STUDIES


Pass
Claire Catherine Kerrigan

ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN ACCOUNTING


Pass
Kieran Patrick Begley
Ian Samuel Buchanan
David Callaghan
Gillian Alexandra Donaldson
Andrew Geddis
Donna Marie O Prey
Michael Reel
Francis Anthony Slevin

ASSOCIATE BACHELOR'S DEGREE IN BUSINESS STUDIES


Pass
Stacey Brown
Matthew Wharton


horizontal blue line